דף הבית » בחירות הגולשים » מה ההבדל בין פשיזם לדיקטטורה?

מה ההבדל בין פשיזם לדיקטטורה?

2023-07-18 18:17:00+02:00

מבוא

פשיזם ודיקטטורה הם שני מושגים המשמשים לעתים קרובות לסירוגין, אך הם אינם זהים. בעוד ששניהם מערבים מנהיג או מפלגה בודדת השולטת במדינה ביד ברזל, ישנם כמה הבדלים מרכזיים בין השניים. במאמר זה נחקור את ההבדלים בין פשיזם לדיקטטורה, ונספק סקירה מקיפה של שני המושגים.

מה זה פאשיזם?

פשיזם הוא אידיאולוגיה פוליטית שפותחה בתחילת המאה ה-20. היא מאופיינת בלאומיות קיצונית, סמכותיות ומיליטריזם. פשיזם מזוהה לעתים קרובות עם דיקטטורות, אבל זה לא אותו דבר. פשיזם הוא צורת ממשל המבוססת על מנהיג או מפלגה חזקה שיש להם שליטה מוחלטת על המדינה. מנהיג או מפלגה זו נתמכים בדרך כלל על ידי צבא רב עוצמה וביורוקרטיה גדולה. הפשיזם מאופיין גם בתחושת זהות לאומית חזקה ואמונה בעליונות האומה שלו. פשיזם מקושר לרוב לגזענות ולשנאת זרים, כמו גם לדחיית דמוקרטיה וזכויות הפרט.

דוגמאות בולטות לפשיזם

פשיזם נראה במדינות רבות לאורך ההיסטוריה. הדוגמאות הבולטות ביותר לפשיזם כוללות את גרמניה הנאצית, איטליה של מוסוליני וספרד של פרנקו. כל המדינות הללו נשלטו על ידי משטרים אוטוריטריים שהתאפיינו בלאומיות קיצונית, מיליטריזם וגזענות.

מהי דיקטטורה?

דיקטטורה היא צורת ממשל שבה למנהיג או מפלגה בודדים יש שליטה מוחלטת על המדינה. בניגוד לפשיזם, דיקטטורה אינה כרוכה בהכרח בלאומיות קיצונית או במיליטריזם. דיקטטורות יכולות להיות אוטוריטריות או טוטליטריות, תלוי במידת השליטה של המנהיג במדינה. בדיקטטורה אוטוריטרית, למנהיג יש שליטה מוחלטת על המדינה, אך עדיין יש מידה מסוימת של חופש וזכויות הפרט. בדיקטטורה טוטליטרית, למנהיג יש שליטה מלאה על המדינה ואין חופש או זכויות פרט.

דוגמאות בולטות לדיקטטורה

דיקטטורה נראתה במדינות רבות לאורך ההיסטוריה. הדוגמאות הבולטות ביותר לדיקטטורה כוללות את ברית המועצות של סטלין, סין של מאו וצפון קוריאה של קים ג'ונג און. כל המדינות הללו נשלטו על ידי משטרים אוטוריטריים בעלי שליטה מוחלטת במדינה.

הבדלים בין פשיזם לדיקטטורה

בעוד שפשיזם ודיקטטורה משמשים לעתים קרובות לסירוגין, ישנם כמה הבדלים מרכזיים בין השניים. ההבדל העיקרי הוא שפשיזם הוא צורת ממשל שמבוססת על מנהיג חזק או מפלגה שיש להם שליטה מוחלטת על המדינה, בעוד שדיקטטורה היא צורת ממשל שבה למנהיג או מפלגה בודדים יש שליטה מוחלטת על המדינה.פשיזם מתאפיין גם בלאומיות קיצונית, סמכותיות ומיליטריזם, בעוד שדיקטטורה יכולה להיות אוטוריטרית או טוטליטרית, בהתאם למידת השליטה של המנהיג במדינה.

סיכום

לסיכום, פשיזם ודיקטטורה הם שני מושגים המשמשים לעתים קרובות לסירוגין, אך הם אינם זהים. פשיזם הוא צורת שלטון המבוססת על מנהיג או מפלגה חזקה שיש להם שליטה מוחלטת במדינה, בעוד שדיקטטורה היא צורת שלטון שבה למנהיג או מפלגה בודדים יש שליטה מוחלטת במדינה. הפשיזם מאופיין בלאומיות קיצונית, סמכותיות ומיליטריזם, בעוד שדיקטטורה יכולה להיות אוטוריטרית או טוטליטרית, בהתאם למידת השליטה של המנהיג במדינה.

שאלות ותשובות

ש: מה ההבדל בין פשיזם לדיקטטורה?

ת: ההבדל העיקרי בין פשיזם לדיקטטורה הוא שפשיזם הוא צורת ממשל שמבוססת על מנהיג חזק או מפלגה שיש להם שליטה מוחלטת על המדינה, בעוד שדיקטטורה היא צורת ממשל שבה למנהיג או מפלגה בודדים יש מוחלט שליטה על המדינה. הפשיזם מאופיין גם בלאומיות קיצונית, סמכותיות ומיליטריזם, בעוד שדיקטטורה יכולה להיות אוטוריטרית או טוטליטרית, בהתאם למידת השליטה של המנהיג במדינה.

ש: מהן כמה דוגמאות לפשיזם?

ת: כמה דוגמאות בולטות לפשיזם כוללות את גרמניה הנאצית, איטליה של מוסוליני וספרד של פרנקו. כל המדינות הללו נשלטו על ידי משטרים אוטוריטריים שהתאפיינו בלאומיות קיצונית, מיליטריזם וגזענות.

ש: מהן כמה דוגמאות לדיקטטורה?

ת: כמה דוגמאות בולטות לדיקטטורה כוללות את ברית המועצות של סטלין, סין של מאו וצפון קוריאה של קים ג'ונג און. כל המדינות הללו נשלטו על ידי משטרים אוטוריטריים בעלי שליטה מוחלטת במדינה.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן