דף הבית » אנציקלופדיה » מה ההבדל בין אוטוקרטיה לדיקטטורה?

מה ההבדל בין אוטוקרטיה לדיקטטורה?

2023-06-14 15:51:00+02:00

מהי אוטוקרטיה?

אוטוקרטיה היא צורת ממשל שבה אדם יחיד מחזיק בשלטון מוחלט על מדינה. אדם זה הוא בדרך כלל מונרך, כגון מלך או מלכה, או דיקטטור. באוטוקרטיה, לשליט יש את הכוח לחוקק חוקים, למנות פקידי ממשל ולשלוט בכלכלה. אוטוקרטיות מתאפיינות לרוב בחוסר שקיפות ואחריות, כמו גם בחוסר חירויות אזרחיות וזכויות אדם.

דוגמאות לאוטוקרטיות

לאורך ההיסטוריה, היו דוגמאות רבות של אוטוקרטיות. מצרים העתיקה נשלטה על ידי שורה של פרעונים שהחזיקו בכוח המוחלט על המדינה. בעידן המודרני, צפון קוריאה היא דוגמה לאוטוקרטיה, כאשר קים ג'ונג און מחזיק בשלטון המוחלט על המדינה. דוגמאות נוספות לאוטוקרטיות כוללות את ערב הסעודית, קובה ומיאנמר.

מהי דיקטטורה?

דיקטטורה היא צורת ממשל שבה אדם יחיד מחזיק בשלטון מוחלט על מדינה. שלא כמו אוטוקרטיה, דיקטטורה קמה בדרך כלל באמצעות הפיכה צבאית או אמצעי כוח אחרים. בדיקטטורה, לשליט יש את הכוח לחוקק חוקים, למנות פקידי ממשל ולשלוט בכלכלה. דיקטטורות מתאפיינות לרוב בחוסר שקיפות ואחריות, כמו גם בחוסר חירויות אזרחיות וזכויות אדם.

דוגמאות לדיקטטורות

לאורך ההיסטוריה, היו דוגמאות רבות לדיקטטורות. גרמניה הנאצית נשלטה על ידי אדולף היטלר, שהחזיק בשלטון המוחלט על המדינה. בעידן המודרני, ונצואלה היא דוגמה לדיקטטורה, כאשר ניקולס מדורו מחזיק בשלטון המוחלט על המדינה. דוגמאות נוספות לדיקטטורות כוללות את סוריה, זימבבואה וטורקמניסטן.

השוואה מהירה

אוֹטוֹקרַטִיָה רוֹדָנוּת
השליט הוא בדרך כלל מונרך או דיקטטור שליט מוקם בדרך כלל באמצעות הפיכה צבאית או אמצעי כוח אחרים
חוסר שקיפות ואחריות חוסר שקיפות ואחריות
היעדר חירויות אזרח וזכויות אדם היעדר חירויות אזרח וזכויות אדם
דוגמאות כוללות צפון קוריאה, ערב הסעודית וקובה דוגמאות כוללות את גרמניה הנאצית, ונצואלה וסוריה

ההבדלים בין אוטוקרטיה לדיקטטורה

ההבדל העיקרי בין אוטוקרטיה לדיקטטורה הוא האופן שבו מתבסס השליט. באוטוקרטיה, השליט הוא בדרך כלל מונרך או דיקטטור המחזיק בשלטון מוחלט על המדינה. בדיקטטורה, השליט מוקם בדרך כלל באמצעות הפיכה צבאית או אמצעי כוח אחרים. הבדל נוסף בין אוטוקרטיה לדיקטטורה הוא האופן שבו השליט נתפס על ידי העם. באוטוקרטיה, השליט נתפס לעתים קרובות כדמות מיטיבה שזוכה לכבוד ונערץ על ידי העם. בדיקטטורה, השליט נתפס לעתים קרובות כדמות רודנית שאנשים פוחדים ומבוזים אותה. לבסוף, הדרך בה השליט מנהל את המדינה שונה באוטוקרטיה ובדיקטטורה. באוטוקרטיה, לשליט בדרך כלל יש יותר שליטה על המדינה והוא מסוגל לחוקק חוקים ולשלוט בכלכלה. בדיקטטורה, לשליט בדרך כלל יש פחות שליטה על המדינה ואינו מסוגל לחוקק חוקים או לשלוט בכלכלה.

שאלות ותשובות

ש: מה ההבדל בין אוטוקרטיה לדיקטטורה?

ת: ההבדל העיקרי בין אוטוקרטיה לדיקטטורה הוא האופן שבו מתבסס השליט. באוטוקרטיה, השליט הוא בדרך כלל מונרך או דיקטטור המחזיק בשלטון מוחלט על המדינה. בדיקטטורה, השליט מוקם בדרך כלל באמצעות הפיכה צבאית או אמצעי כוח אחרים.

ש: מהן כמה דוגמאות לאוטוקרטיות?

ת: כמה דוגמאות לאוטוקרטיות כוללות צפון קוריאה, ערב הסעודית וקובה.

ש: מהן כמה דוגמאות לדיקטטורות?

ת: כמה דוגמאות לדיקטטורות כוללות את גרמניה הנאצית, ונצואלה וסוריה.

ש: במה שונה השליט של אוטוקרטיה משליט של דיקטטורה?

ת: האופן שבו השליט נתפס על ידי העם שונה באוטוקרטיה ובדיקטטורה. באוטוקרטיה, השליט נתפס לעתים קרובות כדמות מיטיבה שזוכה לכבוד ונערץ על ידי העם. בדיקטטורה, השליט נתפס לעתים קרובות כדמות רודנית שאנשים פוחדים ומבוזים אותה.

סיכום

אוטוקרטיה היא צורת ממשל שבה אדם יחיד מחזיק בשלטון מוחלט על מדינה. אדם זה הוא בדרך כלל מונרך, כגון מלך או מלכה, או דיקטטור. בדיקטטורה, השליט מוקם בדרך כלל באמצעות הפיכה צבאית או אמצעי כוח אחרים. אוטוקרטיות ודיקטטורות מתאפיינות לרוב בחוסר שקיפות ואחריות, כמו גם בחוסר חירויות אזרחיות וזכויות אדם. דוגמאות לאוטוקרטיות כוללות צפון קוריאה, ערב הסעודית וקובה, בעוד שדוגמאות לדיקטטורות כוללות את גרמניה הנאצית, ונצואלה וסוריה. ההבדל העיקרי בין אוטוקרטיה לדיקטטורה הוא האופן שבו מתבסס השליט, כמו גם האופן שבו השליט נתפס על ידי העם. כדי ללמוד עוד על ההבדלים בין אוטוקרטיה לדיקטטורה, צפו בסרטון זה .

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן