דף הבית » לא ידעתי » מדוע נאלץ צבא ההגנה לישראל להרוס את עזה?

מדוע נאלץ צבא ההגנה לישראל להרוס את עזה?

מדוע נאלץ צבא ההגנה לישראל להרוס את עזה?

מבוא לסכסוך

צבא ההגנה לישראל (צה"ל) היה מעורב בסכסוך ממושך עם הפלסטינים ברצועת עזה. הסכסוך הזה התאפיין באלימות, הרס ועקירה. צה"ל הואשם בהפרת החוק הבינלאומי וזכויות האדם באמצעות הפעלת כוח מופרז נגד הפלסטינים. במאמר זה, נחקור מדוע הם נאלצו לפנות להשמדת עזה.

הגורמים לסכסוך

את הסכסוך בין צה"ל לפלסטינים בעזה ניתן לייחס להקמת מדינת ישראל ב-1948. מאז, הפלסטינים נתונים לעקירה, כיבוש ואפליה. זה הוביל למעגל של אלימות ואי שקט שנמשך כבר עשרות שנים.

כיבוש עזה

בשנת 1967 כבשה ישראל את רצועת עזה. כיבוש זה היה מקור למתח בין שני הצדדים מאז. הפלסטינים היו נתונים למספר הפרות של זכויות אדם, כולל הגבלות על תנועה, ענישה קולקטיבית והרס בתים ורכוש. זה הוביל לתחושת כעס ותסכול בקרב הפלסטינים.

עליית חמאס

בשנת 2006 זכתה הארגון המיליטנטי חמאס ברוב במועצה המחוקקת הפלסטינית. זה סימן שינוי משמעותי במאזן הכוחות באזור. חמאס הואשם בשימוש באלימות ובטרור כדי להשיג את מטרותיו. הדבר הוביל למספר עימותים בין כוחות צה"ל לחמאס.

הרס עזה

צה"ל נקט במספר טקטיקות כדי לנסות ולהכיל את הסכסוך. זה כלל שימוש בתקיפות אוויריות, ירי ארטילרי ופעולות קרקעיות. בשנת 2014 פתח צה"ל במתקפה גדולה נגד חמאס ברצועת עזה. זה הביא להרס של חלק גדול מהתשתיות באזור, כולל בתים, בתי ספר ובתי חולים.

צה"ל טען כי הדבר נחוץ על מנת להגן על אזרחי ישראל מפני התקפות חמאס. עם זאת, רבים טענו כי הרס עזה אינו מידתי ומהווה הפרה של החוק הבינלאומי. האו"ם גינה את פעולות צה"ל וקרא להפסיק את הסכסוך.

סיכום

הסכסוך בין צה"ל לפלסטינים בעזה נמשך כבר עשרות שנים. צה"ל נקט בהשמדת עזה כדי להגן על אזרחי ישראל מפני התקפות חמאס. עם זאת, זה זכה לגינוי על ידי הקהילה הבינלאומית כהפרה של החוק הבינלאומי. כדי לסיים את הסכסוך, שני הצדדים חייבים לעבוד יחד כדי למצוא פתרון בדרכי שלום.

למידע נוסף, צפו בסרטון זה על מדוע נאלץ צבא ההגנה לישראל להרוס את עזה.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן