דף הבית » המלצות הצוות » מדוע אדם שעבר השתלת איברים צריך לקבל תרופות כל חייו?

מדוע אדם שעבר השתלת איברים צריך לקבל תרופות כל חייו?

מדוע אדם שעבר השתלת איברים צריך לקבל תרופות כל חייו?

מהי השתלת איברים?

השתלת איברים היא הליך כירורגי שבו איבר פגום או פגום בגוף מוחלף באיבר בריא מתורם. האיברים הנפוצים ביותר המושתלים הם הלב, הריאות, הכליות והכבד, אם כי ניתן להשתיל גם איברים ורקמות אחרות. מטרת השתלת איברים היא להציל את חייו של המקבל ולשפר את איכות חייהם.

מדוע אדם שעבר השתלת איברים צריך לקבל תרופות כל חייו?

כאשר אדם עובר השתלת איברים, גופו חשוף לאיבר זר. כתוצאה מכך, המערכת החיסונית של הגוף תזהה את האיבר כאיום ותנסה לדחות אותו. כדי למנוע זאת, על הנמען ליטול תרופות מדכאות חיסון למשך שארית חייו. תרופות אלו מדכאות את מערכת החיסון ומפחיתות את הסיכון לדחיית איברים.

בנוסף למניעת דחיית איברים, תרופות מדכאות חיסון עוזרות גם להפחית את הסיכון לזיהום. מכיוון שמערכת החיסון מדוכאת, הגוף פגיע יותר לזיהומים ומחלות. נטילת תרופות מדכאות מערכת החיסון עוזרת להגן על הגוף מפני איומים אלו.

סוגי תרופות בשימוש לאחר השתלת איברים

סוגי התרופות המשמשות לאחר השתלת איברים משתנים בהתאם לסוג ההשתלה ולבריאותו של האדם. בדרך כלל, משתמשים בתרופות מדכאות חיסון כדי למנוע דחיית איברים. תרופות אלו כוללות קורטיקוסטרואידים, כגון פרדניזון, ומעכבי קלציניורין, כגון טקרולימוס וציקלוספורין. תרופות אחרות, כגון תרופות נגד פטריות, עשויות להירשם גם כדי לסייע במניעת זיהום.

קורטיקוסטרואידים

קורטיקוסטרואידים הם סוג של תרופה המדכאת את מערכת החיסון ומפחיתה דלקת. הם משמשים למניעת דחיית איברים ויכולים גם לעזור להפחית את הסיכון לזיהום. קורטיקוסטרואידים נפוץ כוללים פרדניזון ומתילפרדניזולון.

מעכבי קלציניורין

מעכבי קלציניורין הם סוג של תרופה המדכאת את מערכת החיסון ומונעת דחיית איברים. הם משמשים בדרך כלל בשילוב עם קורטיקוסטרואידים. מעכבי calcineurin הנרשמים בדרך כלל כוללים טקרולימוס וציקלוספורין.

תרופות נגד פטריות

תרופות נגד פטריות משמשות למניעה וטיפול בזיהומים פטרייתיים. תרופות אלו נרשמות לרוב למושתלי איברים כדי להפחית את הסיכון לזיהום. תרופות אנטי פטרייתיות הנפוצות כוללות פלוקונאזול ואיטראקונאזול.

סיכום

השתלות איברים הן הליך מציל חיים עבור אנשים רבים, אך הן מגיעות עם מחויבות לכל החיים לקחת תרופות. תרופות מדכאות חיסון משמשות למניעת דחיית איברים ולהפחתת הסיכון לזיהום. תרופות נפוץ כוללות קורטיקוסטרואידים, מעכבי קלציניורין ותרופות נגד פטריות.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן