דף הבית » בחירות הגולשים » כמה זמן כיהן בן-גוריון כראש ממשלה?

כמה זמן כיהן בן-גוריון כראש ממשלה?

כמה זמן כיהן בן-גוריון כראש ממשלה?

מבוא לדוד בן גוריון

דוד בן גוריון היה מנהיג רב השפעה בתנועה הציונית וראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל. He was born in Plonsk, Poland in 1886 and immigrated to Palestine in 1906. He was a major figure in the struggle for the establishment of the State of Israel and was instrumental in the creation of the Israeli Defense Forces. בן-גוריון היה חסיד חזק לעם היהודי ומאמין נלהב בעניין הציוני.

הקריירה המוקדמת של בן-גוריון

בן-גוריון החל את הקריירה הפוליטית שלו בראשית שנות העשרים, כאשר הצטרף להיסטדרוט, איגוד עובדים בפלסטין. הוא עלה במהירות לגדולה בארגון ונבחר לוועד הפועל שלו בשנת 1923. הוא גם היה מנהיג ב"הגנה", ארגון חצי-צבאי יהודי. בשנת 1935 הוא נבחר לוועד המנהל של הסוכנות היהודית, הגוף השלטון של הקהילה היהודית בפלסטין.

בן-גוריון כראש ממשלה

בשנת 1948 נבחר בן-גוריון לראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל שזה עתה הוקמה. הוא כיהן בתפקיד במשך 15 השנים הבאות, מ-1948 עד 1963. במהלך כהונתו היה אחראי על הקמת ממשלת ישראל, קליטת מאות אלפי עולים יהודים והרחבת הכלכלה הישראלית. הוא גם פיקח על הניצחון הישראלי במלחמת ערב-ישראל ב-1948 ובמשבר סואץ ב-1956.

משבר סואץ

משבר סואץ היה סכסוך גדול בין ישראל למצרים בשנת 1956. בן-גוריון היה דמות מפתח בסכסוך, שכן היה אחראי על התגובה הישראלית למצור המצרי על תעלת סואץ. הוא הורה לצבא הישראלי לפתוח במתקפת פתע על הכוחות המצריים, שהביאה לניצחון ישראלי מכריע.

משפט אייכמן

בשנת 1961 הורה בן-גוריון על לכידתו של פושע המלחמה הנאצי אדולף אייכמן בארגנטינה ולמשפטו לאחר מכן בישראל. המשפט היה אירוע מרכזי בתולדות ישראל, שכן זו הייתה הפעם הראשונה שפושע מלחמה נאצי הובא לדין בבית משפט יהודי. המשפט נתפס כניצחון גדול לעם היהודי וכעדות למחויבותו של בן-גוריון לצדק ולשלטון החוק.

פרשת לבון

פרשת לבון הייתה פעולה סמויה ישראלית כושלת במצרים בשנת 1954. המבצע, שאושר על ידי בן-גוריון, נועד להכפיש את ממשלת מצרים ולמנוע ממנה לחתום על הסכם שלום עם ישראל. עם זאת, המבצע נכשל והביא למעצרם של כמה סוכנים ישראלים. בן גוריון נאלץ להתפטר מתפקיד ראש הממשלה בעקבות הפרשה.

מורשת בן גוריון

דוד בן-גוריון היה דמות מרכזית בתולדות ישראל והתנועה הציונית. הוא היה חסיד נלהב למען העם היהודי ומאמין חזק בעניין הציוני. הוא גם היה מנהיג מיומן ומדינאי בעל חזון שהיה אחראי להקמת מדינת ישראל ולהרחבת כלכלתה וצבאה. מורשתו היא של אומץ לב, נחישות ומסירות למען מולדת יהודית.

סיכום

דוד בן-גוריון היה ראש ממשלת ישראל הראשון וכיהן בתפקיד 15 שנים, משנת 1948 עד 1963. במהלך כהונתו היה אחראי על הקמת ממשלת ישראל, קליטת מאות אלפי עולים יהודים, והתרחבות המשק הישראלי. הוא גם פיקח על הניצחון הישראלי במלחמת ערב-ישראל ב-1948 ובמשבר סואץ ב-1956. בן-גוריון היה דמות מרכזית בתולדות ישראל והתנועה הציונית ומורשתו היא של אומץ לב, נחישות ומסירות למען מולדת יהודית. למידע נוסף על בן-גוריון ועל חייו והקריירה שלו, מצא מידע נוסף בוויקיפדיה .

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן