דף הבית » המלצות העורכים » כמה זמן הירח מקיף את כדור הארץ?

כמה זמן הירח מקיף את כדור הארץ?

כמה זמן הירח מקיף את כדור הארץ?

כמה זמן הירח מקיף את כדור הארץ?

הירח מקיף את כדור הארץ בנתיב אליפטי, לוקח בערך 27.3 ימים להשלים מסלול שלם אחד. זה ידוע כחודש צדדי, והוא הזמן שלוקח לירח לחזור לאותו מיקום ביחס לכוכבים. מסלולו של הירח אינו מעגלי לחלוטין, והמרחק שלו מכדור הארץ משתנה ככל שהוא נע סביב מסלולו. בנקודה הקרובה ביותר שלו, המכונה פריג'י, הירח נמצא במרחק של כ-363,104 ק"מ מכדור הארץ. בנקודה הרחוקה ביותר שלו, המכונה אפוג'י, הירח נמצא במרחק של כ-405,696 ק"מ. מסלול הירח נוטה גם הוא בזווית של 5.145 מעלות ביחס לקו המשווה של כדור הארץ. משמעות הדבר היא שמסלול הירח אינו באותו מישור כמו מסלול כדור הארץ סביב השמש. מסלול הירח מושפע גם מכוח הכבידה של השמש. זה גורם למסלול של הירח להקדים, או לנוע בתנועה לאחור, על פני תקופה של 18.6 שנים. המשמעות היא שמסלול הירח משתנה כל הזמן, ומיקומו ביחס לכוכבים אינו זהה לזה שהיה לפני 18.6 שנים.

השפעת הירח על הגאות והשפל

כוח המשיכה של הירח באוקיינוסים של כדור הארץ גורם לגאות והשפל. כוח המשיכה של הירח חזק ביותר כשהוא קרוב ביותר לכדור הארץ, והחלש ביותר כשהוא רחוק ביותר. זה גורם לגאות והשפל באוקיינוסים להשתנות בגודל ובתדירות לאורך החודש. כוח המשיכה של הירח משפיע גם על האטמוספירה של כדור הארץ, וגורם לשינויים בלחץ האוויר ובדפוסי הרוח. זה יכול להשפיע על דפוסי מזג האוויר, ועלול לגרום לסערות להיווצר או להתפוגג.

השפעת הירח על סיבוב כדור הארץ

כוח המשיכה של הירח משפיע גם על סיבוב כדור הארץ. כשהירח מקיף את כדור הארץ, כוח המשיכה שלו גורם לכדור הארץ להאט מעט. זה ידוע בשם חיכוך גאות ושפל, ועם הזמן הוא גרם להאטת סיבוב כדור הארץ.

השוואה מהירה

תכונה כדור הארץ ירח
אורך מסלול 365.25 ימים 27.3 ימים
מרחק מכדור הארץ משתנה 363,104 ק"מ (פריג'י) עד 405,696 ק"מ (אפוג'י)
נטיית מסלול 0 מעלות 5.145 מעלות
קדנציית מסלול אף אחד 18.6 שנים
השפעה על גאות ושפל אף אחד גורם לגאות
השפעה על סיבוב כדור הארץ אף אחד גורם לחיכוך גאות ושפל

מסלולו של הירח סביב כדור הארץ הוא חלק חשוב מהמחזור הטבעי של הפלנטה שלנו. כוח המשיכה שלו משפיע על הגאות והשפל, דפוסי מזג האוויר ואפילו סיבוב כדור הארץ. הבנת אורך מסלול הירח והשפעותיו על כדור הארץ יכולה לעזור לנו להבין טוב יותר את כוכב הלכת שלנו וסביבתו.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן