דף הבית » מאמרים מקצועיים » כמה זמן אחרי נטילת גלולות אני מוגן?

כמה זמן אחרי נטילת גלולות אני מוגן?

כמה זמן אחרי נטילת גלולות אני מוגן?

מהו זמן ההגנה לאחר נטילת גלולות?

נטילת גלולות היא דרך נפוצה להגן על עצמך מפני הריון לא רצוי או מפני הידבקות בזיהום המועבר במגע מיני (STI). אבל כמה זמן לאחר נטילת הגלולה אתה מוגן? התשובה תלויה בסוג הגלולה שאתה נוטל ובאופן קבוע שאתה נוטל אותה. הסוג הנפוץ ביותר של גלולות הוא הגלולה המשולבת למניעת הריון, המכילה שני הורמונים – אסטרוגן ופרוגסטין. גלולות מסוג זה נלקחות כל יום ויעילותן תוך 24 שעות מנטילתן. אם את נוטלת את הגלולה באותה שעה בכל יום, היא יעילה ב-99% במניעת הריון. אם פספסת מנה של הגלולה המשולבת למניעת הריון, ייתכן שלא תהיה מוגנת מפני הריון. אם אתה מתגעגע לגלולה אחת, קח אותה ברגע שאתה נזכר ולקח את הגלולה הבאה בזמן הרגיל. אם פספסת שתי גלולות או יותר, קח את הגלולה האחרונה שהחמצת ואת הגלולה הבאה בזמן הרגיל. כדאי להשתמש גם באמצעי גיבוי למניעת הריון, כמו קונדומים, במשך שבעת הימים הבאים.

סוגים אחרים של גלולות וזמני ההגנה שלהם

ישנם סוגים נוספים של גלולות שניתן לקחת למניעת הריון או מחלות מין. אלו כוללים:

גלולות למניעת הריון לשעת חירום

גלולת חירום למניעת הריון (ECP) היא סוג של גלולה שניתן ליטול עד חמישה ימים לאחר יחסי מין לא מוגנים. זה יעיל ביותר כאשר הוא נלקח בתוך 24 שעות של יחסי מין לא מוגנים. זה אינו יעיל כמו הגלולה המשולבת למניעת הריון ואין להשתמש בו כאמצעי מניעה רגיל.

גלולה עם פרוגסטין בלבד

גלולת פרוגסטין בלבד (POP) נלקחת כל יום והיא יעילה תוך שלוש שעות מנטילתה. אם אתה מחמיץ מנה של POP, ייתכן שלא תהיה מוגנת מפני הריון. אם אתה מתגעגע לגלולה אחת, קח אותה ברגע שאתה נזכר ולקח את הגלולה הבאה בזמן הרגיל. אם פספסת שתי גלולות או יותר, קח את הגלולה האחרונה שהחמצת ואת הגלולה הבאה בזמן הרגיל. כדאי להשתמש גם באמצעי גיבוי למניעת הריון, כמו קונדומים, במשך שבעת הימים הבאים.

אמצעי מניעה הפיכים ארוכי טווח (LARC)

אמצעי מניעה הפיכים ארוכי טווח (LARC) הם סוג של אמצעי מניעה שיכול להימשך מספר שנים. אלה כוללים את השתל למניעת הריון, ההתקן התוך רחמי (IUD) והזרקת אמצעי המניעה. LARCs יעילים ביותר מ-99% במניעת הריון ואתה לא צריך לזכור לקחת כדור כל יום.

סיכום

זמן ההגנה לאחר נטילת גלולות תלוי בסוג הגלולה שאתה נוטל ובאופן קבוע שאתה נוטל אותה. הגלולה המשולבת למניעת הריון יעילה תוך 24 שעות מנטילתה, בעוד שהגלולה בעלת פרוגסטין בלבד יעילה תוך שלוש שעות מנטילתה. ניתן ליטול את הגלולה למניעת הריון עד חמישה ימים לאחר יחסי מין לא מוגנים והיא היעילה ביותר כאשר היא נלקחת תוך 24 שעות. אמצעי מניעה הפיכים ארוכי טווח (LARC) יעילים ביותר מ-99% במניעת הריון ואין צורך ליטול אותם כל יום. אם פספסת מנה מכל סוג של גלולה, ייתכן שלא תהיה מוגנת מפני הריון ועלייך להשתמש באמצעי גיבוי למניעת הריון, כגון קונדומים, במשך שבעת הימים הבאים.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן