דף הבית » המלצות העורכים » כמה זמן אחרי השקיעה אפשר להתפלל מנחה?

כמה זמן אחרי השקיעה אפשר להתפלל מנחה?

כמה זמן אחרי השקיעה אפשר להתפלל מנחה?

מה זה מנחה?

מנחה היא תפילה יהודית שאומרים אחר הצהריים. היא השלישית מבין שלוש התפילות היומיות, לאחר שחרית (תפילת שחרית) ומעריב (תפילת ערבית). התפילה נאמרת באופן מסורתי בין הצהריים לשקיעה, אך השעה המדויקת משתנה בהתאם לדעתו של הרב.

כמה זמן אחרי השקיעה אפשר להתפלל מנחה?

זמן מנחה נקבע לפי שעת השקיעה. לפי התלמוד יש לומר מנחה בין צהריים לשקיעה. עם זאת, יש דעות שונות לגבי כמה זמן אחרי השקיעה אפשר להתפלל מנחה.

דעת השולחן ערוך

השולחן ערוך, קודש מהמאה ה-16, קובע כי יש לומר מנחה לא יאוחר משליש מהדרך שבין הצהריים לשקיעה. משמע שאם השמש שוקעת בשעה 18:00 יש לומר מנחה לא יאוחר משעה 16:00.

דעת המשנה ברורה

המשנה ברורה, פירוש מהמאה ה-19 לשולחן ערוך, קובעת שיש לומר מנחה לא יאוחר מרבע מהדרך שבין הצהריים לשקיעה. משמע שאם השמש שוקעת בשעה 18:00 יש לומר מנחה לא יאוחר מהשעה 16:30.

דעת חזון איש

החזון איש, רב מהמאה ה-20, קובע שיש לומר מנחה לא יאוחר מחמישית מהדרך שבין הצהריים לשקיעה. משמע שאם השמש שוקעת בשעה 18:00 יש לומר מנחה לא יאוחר משעה 17:00.

חוות דעת החפץ חיים

החפץ חיים, רב בן המאה ה-19, קובע כי יש לומר מנחה לא יאוחר משישית מהדרך שבין הצהריים לשקיעה. משמע שאם השמש שוקעת בשעה 18:00 יש לומר מנחה לא יאוחר מהשעה 17:30.

השוואה מהירה

דעה שקיעה ב-6 בערב
שולחן ערוך 4 בצהריים
משנה ברורה 16:30 אחר הצהריים
חזון איש 17:00
חפץ חיים 17:30

לסיכום, זמן מנחה נקבע לפי שעת השקיעה. לפי התלמוד יש לומר מנחה בין צהריים לשקיעה. עם זאת, יש דעות שונות לגבי כמה זמן אחרי השקיעה אפשר להתפלל מנחה. השולחן ערוך קובע שיש לומר מנחה לא יאוחר משליש מהדרך בין צהריים לשקיעה, במשנה ברורה יש לומר מנחה לא יאוחר מרבע מהדרך שבין צהריים לשקיעה, קובעים החזון איש. שיש לומר מנחה לא יאוחר מחמישית מהדרך שבין צהריים לשקיעה, והחפץ חיים קובע שיש לומר מנחה לא יאוחר משישית מהדרך שבין צהריים לשקיעה. למידע נוסף על מנחה, אתה יכול לצפות בסרטון זה .

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן