מאמנות וחומרים לאימון שלא מהעולם הזה

מרחב הפורומים הצגות, תסריטים ומחזות זמר מאמנות וחומרים לאימון שלא מהעולם הזה

הדיון הזה מכיל 16 תגובות, ויש לו 9 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י תמונת פרופיל של אקורד 24 באפריל 2015 at 2:02.

מוצגות 15 תגובות – 1 עד 15 (מתוך 17 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
    תמונת פרופיל של
    BIMOY1
    משתתף

מה עושים כשמסיבות "פוליטיות" מביאים חומר לאמן שהוא לא ממש ברמה בלשון המעטה?

תמונת פרופיל של
    תמי
    משתתף

נורא ואיום!
    אני משתגעת כל פעם מחדש מכל מיני סיבות שוליות שמביאות מוסד מכובד להוציא תוכנית או שיר ברמה לא מכבדת.
    אם זה משחקי כבוד, או כמו שאמרת-פוליטיקות וכו'
    אם הם סגורים על עצמם ואין עם מי לדבר, כנראה שאין ברירה אלא להתכופף. סה"כ הם הבוסים ואת שכירה שלהם, ואת צריכה רק להעצים ולהאדיר את כישורי הדמיון שלך כדי לעשות מזה משהו שלא יבייש אותם ואותך….

בהצלחה רבה!

תמונת פרופיל של
    אלישבע אבר
    מנהל פורום ראשי

אני משתגעת עם זה כבר בהקלטות
    שכותבת מביאה לך מילים שלא קשורות למוסיקה משום צורה שהיא
    כותבות- שמנה לב- הכי טבעי והכי בריא לכתוב על המוסיקה
    אח"כ זה סתם טלאי ואז אחד גורר את השני…

תמונת פרופיל של
    אובייקטיב הפקות
    מנהל פורום ראשי

נכון אלישבע.
    ככל שתצבור המאמנת יותר ניסיון תהי-ה לה יותר פריבלגיה לבחור חומר ולפעמים להטיל וטו

תמונת פרופיל של
    תמי
    משתתף

ועם הכל, את צריכה להיות ממש גדולה וחזקה כדי לעמוד על שלך מול מנהלת קשוחה, מפחידה ועקשנית שמנחיתה עליך חומר מסוים בלי אפשרות להתפשר.
    ואם את ממש אמיצה וזה מאוד מאוד מפריע לך, את יכולה גם להודיע על פרישה מהפרויקט לאור הנתונים שקיבלת.
    אבל קחי בחשבון שזה יכול גם איכשהו להשפיע על השם שלך…..

אני בעד הידברות. להסביר יפה למנהלת או לאחראית שהחומר לא לענין, לנסות להגיע לפשרה, לנסות לתקן או להשמיט/להוסיף חלקים.

מה שעוד ראיתי, שכשבית ספר לוקח מאמנת יותר גדולה, בד"כ הוא סומך עליה לעניינים המקצועיים ונותן לה יותר חופש פעולה. זה תקף אצלי ברוב בתי הספר למעט בודדים ממש שסתם מעצבנים……………..

בקרוב אצלי חופש פעולה.
    בנתים הכל מוכתב. אני מכבדת את זה כמובן. רק שלפעמים זה מתסכל
    לפחות היו נותנים כמה אפשרויות ולבחור ביניהן

תמונת פרופיל של
    תמי
    משתתף

אז תדעי שגם אצלי (13 שנה במקצוע) ועדיין יש דברים מוכתבים כמו המנון שנתי שרוצים לבצע במקהלה (למה לא התייעצו איתי לפני שכתבו את השיר המזעזע הזה? או לפחות שהמנגינה היתה אנושית…) או שיר נושא טיפשי, או מחרוזת לא לענין שמגובבת ממיני פסוקים שעלו להם בסיעור מוחות כושל….
    אין מה לעשות.
    אבל יש שנותנים לך בחירה או מבקשים ממך (-וזה הרוב אצלי) להביא כמה דברים והם יבחרו מתוך זה.

תמונת פרופיל של
    דולידנס
    משתתף

חשוב לומר להם את הצדדים החיובים מול הכשלון. כתיבה רדודה או לא מספקת את המטרה זה מועד לפורענות .. ומאידך גם כתיבה "שמימית" מידי לא מוצלחת וזה ניתקלתי לא פעם שהייתי צריכה לכוון את הכותבת לקרקע או למרכז לגרעין התוכן או המסר שאבד בדרך (מהדחף להיות גרנדיוזיים ולא שגרתיים)

אלישבע, כמה שאת צודקת!!
    חובה לכתוב שיר על המנגינה. גם בשביל המשקל והחריזה ובכדי שכל המילים תשבנה יפה על המנגינה
    ו… גם בשביל האופי, הרעיון, הסגנון…
    מלבד זאת, כתיבה על המנגינה הרבה פעמים עוזרת לשיר "להוולד" ומרימה אותו מבחינת חריזה, משקל ומשחקי מילים וגם הרעיון נתרם מאופיה של המנגינה
    וכשהיא מורכבת ומאתגרת התוצר מיוחד עשרת מונים (ע"ע שיר הפיראטים של סולי טולידאנו בבלוג הסמוך…)

תמונת פרופיל של
    תמי
    משתתף

הבעיה מתחילה כשמבקשים ממני לדוג' להלחין מנגינה. ואז מתחיל הוויכוח, האם אני אלחין קודם או שהם יכתבו את המילים קודם.

אני לא מלחינה באוויר, רק על מילים. המילים נותנות לי השראה למנגינה. כשהשיר כתוב במקצב מענין ולא שגרתי, המנגינה גם כן יוצאת מקורית יותר ומעניינת. אז לפעמים זה צריך להיות גם הפוך.

אם את מלחינה על מילים מן המקורות אז אין לך בעיה לשחק ולהביא תוצר מוגמר מדהים
    אבל אם הכתיבה היא בחריזה אז את באמת בבעיה… מה שכן, כדאי להסביר לכותבת שתכתוב במשקל מסודר
    וכך קיים סיכוי שהלחן יצא יותר מושלם. מלבד זאת, אפשר להבהיר שיתכנו ליטושים ושיפוצים של הטקסט אחר הלחן אם יהיה צורך.
    מן הלחנים שלך ששמעתי עד כה לא ניכרת הלחמה ונראה שאת מתמודדת נהדר עם כל האתגרים…

תמונת פרופיל של
    תמי
    משתתף

תודה יונית.
    אני דווקא בעד שהכתיבה לא תהייה מידי סימטרית (לא עומד בסתירה לחריזה משובחת..) וכך הלחן יצא יותר מקורי ופחות בנאלי.
    אני משתדלת מאוד מאוד שלא לסטות מהמילים שנכתבו במקור אלא להתאים את עצמי ואת הלחן לנתונים הקיימים, כיון שאני יודעת שהכותבות המקצועיות מרגישות שכל מילה שכתבו, היא חלק מנשמתן, תמצית דמן וחלילה לי מלשנות להן.

התכוונתי לומר שלא כל פרוזה ראויה לעלות כשיר במקהלה וקשה להלחין משהו שאין לו בכלל מבנה וצורה…
    ובקשר לשינויים ח"ו לשנות לגמרי אבל לפעמים להגיע להבנה והסכמה שאולי כדאי להשתמש במילה שפחות "נמרחת" על המנגינה ושוב – כשהמטרה הסופית משותפת למלחינה והכותבת אז עובדים בשיתוף ובהבנה והתוצאות ברוכות!
    בהצלחה!

תמונת פרופיל של
    אובייקטיב הפקות
    מנהל פורום ראשי

נכון. נכון.
    לפני הכתיבה חשוב להגדיר יעדים. כמו כן להכיר את הציבור שאליו מיועד הטקסט.
    אבל לפני הכל: סיפור שבשביל להבין אותו צריך מילון ותרגום צמוד הוא בטוח כשלון.
    אפשר לכתוב מחזמר מתוחכם ושנון אבל חשוב שיהיה ברור ומובן.
    אחרת יקרה מצב מביך שהמנחה לוקחת מקרופון ומתארת לציבור מה הוא רואה—-
    וגם מה הוא אמור להרגיש
    בקיצור איזון זה שם המשחק

שם המשחק הזה כנראה ממה שאני רואה בשטח צריך לימוד רב אצל הרבה כותבות

מוצגות 15 תגובות – 1 עד 15 (מתוך 17 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.