מושגים בתחום ההגברה והערות חשובות:

רמקולים – רמקול הוא מכשיר המשמש להפיכת אותות חשמליים לצלילים שניתן לשמוע.
באירוע מקצועי יש לפזר רמקולים לפי הצורך ובעיקר לפי האקוסטיקה.
מיקסר – מכשיר השולט על האיזון וההשתלבות ההדדית של ערוצי הקול השונים במופע: מיקרופונים, אפקטים מוקלטים מראש וכו'.
קיימים מיקסרים פשוטים ומיקסרים משוכללים המסוגלים לשמור את כל הקיואים (המצבים השונים שנבנו במיוחד למופע בזמן החזרה), וכך לדוגמא ניתן בשיר אחד להגביר את
צד ימין ואת מיקרופונים מספר 4 ו-5 ובשיר אחר להגביר את המרכז ואת מיקרופונים 2 ו-7 ולתקן את הפלייבק.
ניתן לשמור לכל אחת מן המציגות את הווליום הנכון ואת האפקט הרצוי. בזמן המופע הכול יהיה כבר מוכן, ונותר רק ללחוץ על כפתור הסצנה.
המיקסרים שונים, אולם יש נתונים שעל פי רוב מופיעים בכל המיקסרים:
Gain – עוצמת ההגברה של גל מסוים נקראת Gain. על ידי מעגל אלקטרוני (או וירטואלי) ה- Gainמגביר את עוצמת הקול הנכנסת לווליום מסוים.
Equalization – EQ – הגברה או הנמכה של עוצמות (לא ווליום) תדרים שונות. התדרים באודיו מתחלקים לנמוכים (Low), בינוניים (Treble), גבוהים (High),
כאשר התדרים הנמוכים מייצגים צליל "באס" יותר, נמוך ועמום, וככל שעולים בתדרים כך התדרים מייצגים צלילים גבוהים ובהירים יותר.
לדוגמא: כדי לסייע לזמרת לשיר בטונים גבוהים נפתח את הגבוהים.
למרצה בעלת קול צפצפני נפתח את הנמוכים כדי לאזן את הקול.
Chorus – אפקט הגורם להכפלת הקול על ידי שילוב שני סאונדים זהים ועיכוב (דיליי) קצר.
Delay – פרמטר מסוים הקובע את הזמן אשר יעבור מרגע הפקודה להשמעת הצליל ועד להשמעת הצליל עצמו. קיים אפקט בסיסי בשם זה אשר תפקידו הוא לתת, כעבור זמן מסוים, עוד מופע של הסאונד המקורי.
מיקס (Mix) הוא התהליך שבו משלבים את כל הצלילים זה בזה; התופים עם הבאס, השירה עם הגיטרות, ושלל הצלילים האלקטרוניים שמרכיבים יחד את הטראק. תהליך המיקס נקרא "מיקסינג" (Mixing), והוא כולל בתוכו גם את עיבוד הצליל באמצעות אפקטים ומעבדי אותות, המסייעים בעיצוב הסאונד הסופי.
תמונת סטראו המושג 'סטריאו' מתייחס לצליל שמוקלט בשני ערוצים נפרדים, ומושמע באמצעות שני רמקולים. 'תמונת הסטראו' נגזרת מנקודות השוני והדמיון בין שני גלי הקול האלה. השמעתם במקביל יוצרת אשליה של סאונד תלת ממדי, הבוקע לא רק מהרמקולים, אלא גם מהמרחב הדמיוני שביניהם.

מיקרופונים:
מיקרופון בום – מיקרופון המתחבר למקל בום – מקל ארוך, על פי רוב מתכתי. במיקרופון בום משתמשים כשרוצים להקליט קול בסביבה טבעית, אולם רוצים להשאיר את המיקרופון מחוץ לתמונה המצולמת.
מיקרופון ידני – Hand-held – מיקרופון המוחזק ביד.
מיקרופון דינמי – מיקרופון עם כבל.
מיקרופון אלחוטי – מיקרופון ללא כבל.
מיקרופון לבלייר – Lavaliere – מכונה גם מיקרופון lapel או neck-mike נק-מייק. מיקרופון קטן המתחבר לבגדים, על פי רוב מתחת לצווארון. נמצא בדרך כלל במרחק של כשלושים ס"מ ומיועד בעיקר לראיונות אישיים ולהצגות.
מדונה – מיקרופון אישי המולבש על הפנים.
קונדנסר – מיקרופון שטח. יש מספר רב של סוגי מיקרופונים. המיקרופונים משמשים להגברה ולהקלטת שטח: מקהלה, כלי נגינה וכו'.
קיימים מיקרופוני שטח מסוגים שונים; מיקרופונים התלויים מלמעלה, מונחים על סטנדים ורצפתיים.
חובה לנטרל תדרים בעייתיים למניעת רעש הפידבק.

השארת תגובה